
1 / 5
1 / 5
Automatic Circuit Breaker C10А/3, 6kA
Article: AM617310--
Автоматические выключатели AMPARO
9 035 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker C10А/6kA is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in distribution cabinets and electrical panels.
Main characteristics:
- Rated current: 10 A
- Number of poles: 3
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Breaking capacity: 6 kA
- Type: AC-MCB (single-phase modular automatic circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Model: AM6
- Manufacturer: Schrack
Technical parameters:
- Power loss: 6.90 W
- Operating temperature range: from -35°C to +70°C
- Standards compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Physical dimensions (in package):
- Length: 86.00 mm
- Width: 54.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net weight: 0.34 kg
EAN code: 9004840013160
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840013160 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 54.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Current rating | 10 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C10А/3, 6kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C10А/3, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C10А/3, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C10А/3, 6kA (JPG, 1.7 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C10А/3, 6kA (JPG, 2.2 MB)