
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA
Article: AM617320--
Автоматические выключатели AMPARO
9 200 ₸
In stock
Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA from the AMPARO series by manufacturer Schrack is designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 20A
- Number of poles: 3
- Tripping characteristic: C (for general purpose circuits)
- Switching capacity: 6 kA
- Design: AC-MCB (modular AC circuit breaker)
- Type: AM6
Technical parameters:
- Power dissipation: 12.08W
- Ambient temperature range: -35°C to +70°C
- Gross dimensions (net): 86 × 54 × 77 mm
- Net weight: 0.34 kg
- EAN code: 9004840013191
Standards compliance:
The circuit breaker conforms to the requirements of EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Available packaging options:
- Single unit (1 pcs.)
- Pack of 4 pcs.
- Pack of 60 pcs.
| EAN code | 9004840013191 |
|---|---|
| Length net | 86.00mm |
| Width net | 54.00mm |
| Height net | 77.00mm |
| Weight net | 0.34kg |
| Power dissipation | 12.08W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 20A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C20A/3, 6kA (JPG, 1.8 MB)