
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA
Article: AM617416--
Автоматические выключатели AMPARO
12 010 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with rated current 16 A and switching capacity 6 kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Trip characteristic: C (current multiplier 5-10In)
- Rated voltage: alternating current
- Design: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Number of poles: 4
- Rated current: 16 A
- Switching capacity: 6 kA
Technical specifications:
- Power loss: 16.10 W
- Operating temperature range: -35°C to +70°C
- Dimensions (L×W×H): 86 × 72 × 77 mm
- Weight: 0.41 kg
Compliance with standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs.
| EAN code | 9004840851977 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.41 kg |
| Power loss | 16.10 W |
| Minimum ambient temperature | -35°C |
| Maximum ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 16 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 1.6 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 2.7 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 900 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 1011 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 841 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 1016 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 882 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C16A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)