
1 / 4
1 / 4
Automatic Circuit Breaker C20А/3+N, 6kA
Article: AM617820--
Автоматические выключатели AMPARO
11 800 ₸
In stock
Automatic circuit breaker designed for protection of electrical circuits from overload and short-circuit conditions. Three-pole device with neutral (3+N) ensures reliable switching in three-phase alternating current networks.
Key Characteristics:
- Rated Current: 20 A
- Breaking Capacity: 6 kA
- Trip Characteristic: C (for mixed loads)
- Configuration: 3 phases + neutral
- Type: AM6, AMPARO series
- Design: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Power Loss: 12.08 W
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: from -35°C to +70°C
- Compliance with standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Physical Parameters:
- Length: 86 mm
- Width: 72 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.41 kg
- EAN code: 9004840013726
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 45 pcs.
| EAN Code | 9004840013726 |
|---|---|
| Length net | 86.00 mm |
| Width net | 72.00 mm |
| Height net | 77.00 mm |
| Weight net | 0.41 kg |
| Power Loss | 12.08 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Rated Current | 20 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 45 pcs. |