
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker B6A/1, 6kA
Article: AM618106--
Автоматические выключатели AMPARO
2 877 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker with a rated current of 6 A and switching capacity of 6 kA. Belongs to the AMPARO series by manufacturer Schrack and complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Technical Specifications:
- Rated Current: 6 A
- Switching Capacity: 6 kA
- Characteristic: B
- Type: AM6
- Design: AC-MCB (single-phase modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Number of Poles: 1
- Power Loss: 2.30 W
- Operating Temperature Range: from -35°C to +70°C
Physical Dimensions:
- Length: 86.00 mm
- Width: 18.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net Weight: 0.11 kg
Supply Information:
- EAN Code: 9004840010800
- Available Packaging Options: 1 pc., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN Code | 9004840010800 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 18.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
| Power Loss | 2.30 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 6 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Switching Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B6A/1, 6kA (JPG, 907 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B6A/1, 6kA (JPG, 830 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B6A/1, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B6A/1, 6kA (JPG, 736 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B6A/1, 6kA (JPG, 2.0 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B6A/1, 6kA (JPG, 737 KB)