
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker B25A/1, 6kA
Article: AM618125--
Автоматические выключатели AMPARO
3 024 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker with rated current of 25A and breaking capacity of 6kA. Designed to protect AC electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Tripping characteristic: B (for protection of cable lines and distribution networks)
- Design: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for AC circuits)
- Type: AM6 (AMPARO series)
- Rated voltage: 230/400V AC
- Power dissipation: 4.03W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -35°C to +70°C
- Compliance with standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Physical dimensions:
- Length: 86mm
- Width: 18mm
- Height: 77mm
- Weight: 0.11kg
Manufacturer: Schrack. Available in packages: 1 pc., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN code | 9004840010879 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 18.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.11kg |
| Power dissipation | 4.03W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated current | 25A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B25A/1, 6kA (JPG, 899 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B25A/1, 6kA (JPG, 1.3 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B25A/1, 6kA (JPG, 2.6 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B25A/1, 6kA (JPG, 1.2 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B25A/1, 6kA (JPG, 2.5 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B25A/1, 6kA (JPG, 1.2 MB)