
1 / 7
1 / 7
Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA
Article: AM618332--
Автоматические выключатели AMPARO
9 750 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker with a rated current of 32 A and breaking capacity of 6 kA, designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main Characteristics:
- Rated Current: 32 A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: B (tripping at 3-5× rated current)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Type: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Model: AM6
- Manufacturer: Schrack
Technical Parameters:
- Power Loss: 12.08 W
- Operating Temperature Range: -35°C to +70°C
- Dimensions (net): 86×54×77 mm
- Weight (net): 0.34 kg
- EAN Code: 9004840012057
Standards Compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging Options: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840012057 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 54.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.34 kg |
| Power Loss | 12.08 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 32 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA (JPG, 2.4 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B32A/3, 6kA (JPG, 2.1 MB)