
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA
Article: AM618410--
Автоматические выключатели AMPARO
12 010 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker with a rated current of 10 A and breaking capacity of 6 kA for alternating current. Belongs to the AM6 type of the AMPARO series manufactured by Schrack.
Technical Parameters:
- Trip characteristic: B (trips at 3–5 times the rated current)
- Rated current: 10 A
- Number of poles: 4
- Breaking capacity: 6 kA
- Power loss: 9.20 W
- Operating temperature range: from –35 °C to +70 °C
Dimensions and Weight:
- Length: 86 mm
- Width: 72 mm
- Height: 77 mm
- Net weight: 0.41 kg
Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging options: 1 pcs, 3 pcs, 45 pcs
Used to protect electrical circuits from overload and short circuit in industrial and domestic AC installations.
| EAN code | 9004840852042 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 72.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Net weight | 0.41 kg |
| Power loss | 9.20 W |
| Min. ambient temperature | -35 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated current | 10 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 3 pcs, 45 pcs |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 1.6 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 917 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 950 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 832 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 1021 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 899 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B10А/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)