
1 / 9
1 / 9
4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA
Article: AM618440--
Автоматические выключатели AMPARO
12 640 ₸
To order
4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4 6kA is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents in AC distribution systems.
Technical Parameters:
- Rated Current: 40 A
- Number of Poles: 4
- Breaking Capacity: 6 kA
- Tripping Characteristic: B (trips at 3–5 times the rated current)
- Type: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Model: AM6
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from −35 °C to +70 °C
- Power Loss: 23 W
Dimensions and Weight:
- Length: 86 mm
- Width: 72 mm
- Height: 77 mm
- Net Weight: 0.41 kg
Regulatory Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 45 pcs.
EAN Code: 9004840852097
| EAN Code | 9004840852097 |
|---|---|
| Length | 86.00 mm |
| Width | 72.00 mm |
| Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.41 kg |
| Power Loss | 23.00 W |
| Min. Ambient Temperature | −35 °C |
| Max. Ambient Temperature | 70 °C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 40 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 1.7 MB)
- Photo 2: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 2.4 MB)
- Photo 3: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 4: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 913 KB)
- Photo 5: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 6: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 836 KB)
- Photo 7: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 8: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 898 KB)
- Photo 9: 4-pole Automatic Circuit Breaker B40А/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)