
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M
Article: AM618510--
Автоматические выключатели AMPARO
6 290 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with neutral conductor (1+N) mounted on a single module width (1TE). Designed to protect electrical circuits from overload and short-circuit currents.
Key parameters:
- Rated current: 10 A
- Trip characteristic: B (tripping at 3-5 In)
- Switching capacity: 6 kA
- Number of poles: 1+N (single-phase with neutral conductor)
- Modularity: 1 TE (one module on standard DIN rail)
- Power loss: 4 W
Technical specifications:
- Operating temperature range: -25°C to +70°C
- Dimensions: 86 × 18 × 77 mm (L × W × H)
- Net weight: 0.11 kg
- Compliance standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840013795
Packaging options: 1, 12 or 144 pieces per package.
| EAN code | 9004840013795 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 18.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power loss | 4.00 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1+N |
| Rated current | 10 A |
| Type | 1+N on 1TE |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 6 kA |
| Design | MCB 1+N on 1MW |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 144 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 1.1 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 1.9 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 3.1 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 3.7 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 2.8 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 1.7 MB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 2.9 MB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 3.6 MB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B10A/1+N, 6kA, 1M (JPG, 2.8 MB)