
1 / 6
1 / 6
Automatic circuit breaker B10A/1+N, 6kA
Article: AM618610--
Автоматические выключатели AMPARO
5 510 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with neutral conductor (1+N) from the AMPARO series manufactured by Schrack. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short circuits.
Main parameters:
- Rated current: 10 A
- Breaking capacity: 6 kA
- Trip characteristic: B (tripping at 3–5 In)
- Type: AC-MCB (single-phase modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Operating temperature range: -35°C to +70°C
- Power loss: 2.30 W
Physical characteristics:
- Dimensions: 86 × 36 × 77 mm
- Weight: 0.19 kg
- Configuration: modular (1 module in standard DIN rail pitch)
Technical standards:
Complies with EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1 standards, ensuring reliability and safety when used in domestic and small industrial distribution networks.
Package and delivery:
Available in packs of 1, 6, and 90 units.
| EAN code | 9004840011180 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 36.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.19 kg |
| Power loss | 2.30 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1+N |
| Rated current | 10 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker B10A/1+N, 6kA (JPG, 1.4 MB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker B10A/1+N, 6kA (JPG, 1.3 MB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker B10A/1+N, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker B10A/1+N, 6kA (JPG, 1.2 MB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker B10A/1+N, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker B10A/1+N, 6kA (JPG, 1.3 MB)