
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA
Article: AM618810--
Автоматические выключатели AMPARO
11 420 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA is designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. The modular device of AMPARO series from Schrack manufacturer provides reliable protection in AC networks.
Main parameters:
- Rated current: 10 A
- Number of poles: 3+N (three-phase + neutral)
- Time-current characteristic: B
- Breaking capacity: 6 kA
- Type of design: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for AC)
- Compliance standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Technical characteristics:
- Power loss: 6.90 W
- Operating temperature range: from -35°C to +70°C
- Dimensions (LxWxH): 86 x 72 x 77 mm
- Net weight: 0.41 kg
- EAN code: 9004840013603
Packaging options: 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs.
| EAN code | 9004840013603 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.41 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 10 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA (JPG, 2.9 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B10A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)