
RCD 40A/2, 10kA, 30mA, AC Type — two-pole residual current device of AMPARO series manufactured by Schrack.
Main Characteristics:
- Rated Current: 40A
- Trip Current (IΔn): 30mA
- Switching Capacity: 10kA
- Sensitivity Type: AC (alternating current)
- Configuration: N+1 (two-pole with neutral)
- Tripping Time: instantaneous
Physical Parameters:
- Dimensions: 49.5 × 36.0 × 84.0 mm (L × W × H)
- Net Weight: 0.21 kg
- Power Loss: 9.2 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: −25 to +60°C
Normative Base:
Complies with requirements of AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 (with amendments A1:2014, A2:2014, A11:2015, A12:2017), EN 61008-2-1:1994 (with amendment A11:1998), IEC 61008-1, IEC 61008-2-1.
Packaging: 1 piece or 90 pieces per package.
EAN: 9004840023374
| EAN Code | 9004840023374 |
|---|---|
| Length (Net) | 49.50 mm |
| Width (Net) | 36.00 mm |
| Height (Net) | 84.00 mm |
| Net Weight | 0.21 kg |
| Power Loss | 9.20 W |
| Minimum Ambient Temperature | -25°C |
| Maximum Ambient Temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | Instantaneous |
| Rated Current | 40A |
| Current | 40A |
| Trip Current | 30mA |
| Rated Sensitivity IΔn | 30mA |
| Pole | N+1 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Standard | AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61008-1, IEC 61008-2-1 |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 90 pieces |