Residual Current Device (RCD) from Schrack's Lisa series is designed to protect electrical circuits from earth leakage currents and overloads.
Main parameters:
- Rated current: 16A
- Number of poles: 2
- Trip current: 30mA
- Type characteristic: C (for circuits with inductive load)
- RCD type: A — sensitive to pulsating direct current, instantaneous tripping
- Switching capacity: 10kA
- Power loss: 5.80W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -25°C to +40°C
Constructive dimensions:
- Length: 76.00mm
- Width: 54.00mm
- Height: 80.00mm
- Net weight: 0.39kg
Normative basis:
The RCD complies with the requirements of standards EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, EN 62606:2013.
Packaging: supplied in packages of 1 or 30 units.
EAN code: 9004840567731
| EAN code | 9004840567731 |
|---|---|
| Net length | 76.00mm |
| Net width | 54.00mm |
| Net height | 80.00mm |
| Net weight | 0.39kg |
| Power loss | 5.80W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Characteristic | C |
| Current | 16A |
| Poles | 2 |
| Trip current | 30mA |
| Type | Instantaneous |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Series | AFDD LISA |
| Switching capacity | 10kA |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, EN 62606:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 30 pcs. |
