
Residual Current Device (RCD) from Schrack's Lisa series is designed to protect electrical circuits against leakage currents and overloads.
Main characteristics:
- Rated current: 10 A
- Trip current (sensitivity): 30 mA
- Number of poles: 2
- Trip characteristic: B (tripping at 3–5 times the rated current)
- Trip type: instantaneous (immediate disconnection)
- Response type: A (sensitive to pulsating direct current)
- Breaking capacity: 10 kA
- Power loss: 4.30 W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -25°C to +40°C
Physical dimensions and weight:
- Length: 76.00 mm
- Width: 54.00 mm
- Height: 80.00 mm
- Net weight: 0.39 kg
Regulatory compliance:
The RCD complies with standards EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, EN 62606:2013.
Application:
Used to protect residential and non-residential buildings against electric shock from direct and indirect contact. Suitable for electrical networks with pulsating direct current.
| EAN code | 9004840567588 |
|---|---|
| Length (net) | 76.00 mm |
| Width (net) | 54.00 mm |
| Height (net) | 80.00 mm |
| Net weight | 0.39 kg |
| Power loss | 4.30 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Characteristic | B |
| Current rating | 10 A |
| Poles | 2 |
| Trip current | 30 mA |
| Type | Instantaneous |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Series | AFDD LISA |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, EN 62606:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 30 pcs |