
4-pole RCD (RCCB) 80A/100mA, AC type is designed to protect electrical AC networks from leakage currents. The device operates at a differential current of 100 mA and provides reliable breaking capacity of 10 kA.
Main parameters:
- Rated current: 80 A
- Operating current (IΔn): 100 mA
- Number of poles: 4
- Sensitivity type: AC (alternating current)
- Operating characteristic: instantaneous
- Breaking capacity: 10 kA
- Power loss: 11.40 W
Operating conditions:
- Temperature range: from -25°C to +60°C
- Dimensions (W×H×D): 70 × 80 × 71 mm
- Weight: 0.34 kg
Standards compliance: The device is developed in accordance with international standards EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 with amendments, EN 61008-2-1:1994 with amendments.
Manufacturer: Schrack (Series BC)
EAN code: 9004840422863
| EAN code | 9004840422863 |
|---|---|
| Width net | 70.00 mm |
| Height net | 80.00 mm |
| Depth net | 71.00 mm |
| Weight net | 0.34 kg |
| Power loss | 11.40 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | Instantaneous |
| Rated current | 80 A |
| Current strength | 80 A |
| Operating current | 100 mA |
| Rated sensitivity IΔn | 100 mA |
| Poles | 4 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 30 pcs. |