
Residual Current Device (RCD) 40A/2 is designed to provide protection of electrical circuits against electric shock in the event of current leakage. Belongs to the BC series manufactured by Schrack.
Main technical characteristics:
- Rated current: 40 A
- Operating current: 100 mA
- Rated sensitivity IΔn: 100 mA
- Type of operation: AC (sensitive to alternating current)
- Operating characteristic: instantaneous (non-delayed)
- Number of poles: 2
- Switching capacity: 6 kA
Dimensions and weight:
- Width: 35 mm
- Height: 80 mm
- Depth: 71 mm
- Net weight: 0.22 kg
Electrical parameters:
- Power loss: 5.40 W
- Operating temperature range: from −25°C to +60°C
Compliance standards:
The device is developed in compliance with EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998.
Packaging: supplied in packages of 1 piece and 60 pieces.
| EAN code | 9004840451474 |
|---|---|
| Net width | 35.00 mm |
| Net height | 80.00 mm |
| Net depth | 71.00 mm |
| Net weight | 0.22 kg |
| Power loss | 5.40 W |
| Min. ambient temperature | −25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated current | 40 A |
| Current strength | 40 A |
| Tripping current | 100 mA |
| Rated sensitivity IΔn | 100 mA |
| Pole | 2 |
| Switching capacity | 6 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 60 pieces |