
1 / 9
1 / 9
Residual Current Device (RCD) with nominal current 25A and sensitivity 30mA, designed to protect electrical circuits from leakage currents. Four-pole design ensures simultaneous disconnection of all phases and neutral.
Main specifications:
- Nominal current: 25A
- Tripping current (IΔn): 30mA
- Type: A (sensitive to pulsating DC and sinusoidal AC current)
- Number of poles: 4
- Switching capacity: 6kA
- Disconnection time: instantaneous
- Power loss: 3.10W
Operating conditions:
- Temperature range: -25°C to +55°C
- EAN code: 9004840394122
Overall dimensions:
- Width: 70mm
- Height: 80mm
- Depth: 71mm
- Weight: 0.32kg
Regulatory compliance:
The RCD is manufactured in accordance with international standards EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998.
Manufacturer: Schrack, BC series.
| EAN code | 9004840394122 |
|---|---|
| Width net | 70.00mm |
| Height net | 80.00mm |
| Depth net | 71.00mm |
| Weight net | 0.32kg |
| Power loss | 3.10W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Type | instantaneous |
| Nominal current | 25A |
| Current strength | 25A |
| Tripping current | 30mA |
| Nominal sensitivity IΔn | 30mA |
| Poles | 4 |
| Switching capacity | 6kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 30 pcs. |
- Photo 1: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 3.9 MB)
- Photo 2: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 2.6 MB)
- Photo 3: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 3.4 MB)
- Photo 4: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 2.8 MB)
- Photo 5: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 3.0 MB)
- Photo 6: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 2.4 MB)
- Photo 7: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 3.2 MB)
- Photo 8: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 2.9 MB)
- Photo 9: RCD (RCCB) 25A/4, 6kA, 30mA, Type A, Series BC (JPG, 3.2 MB)