
1 / 9
1 / 9
Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2
Article: BE200630--
15 430 ₸
In stock
Motor protection switch is designed to protect asynchronous electric motors from overload and short circuit. The device has an adjustable current range of 4.0-6.3A and is rated for operation at nominal voltages of 230/240V, 400/415V, 440V, 500V and 690V with a frequency of 50/60 Hz.
Main characteristics:
- Type of overload release: thermal
- Three-pole design with 3 closing main contacts
- Additional auxiliary contacts: 1 closing + 1 opening
- Short-circuit release setting value: 78A
- Release class: Class 10A
- Rated impulse withstand voltage: 8000V
- Rated insulation voltage: 690V
- Degree of protection: IP20 (finger-proof)
Technical parameters:
- Mechanical endurance of main contacts: 100,000 cycles
- Mechanical endurance of auxiliary contacts: 100,000 cycles
- Maximum switching frequency at AC-3: 30 operations per hour
- Power loss: 6.0 W
- Operating temperature range: -5°C to +40°C
- Relative air humidity: 50%
- Maximum installation altitude: 2000 m
- Pollution degree of environment: 3
Electrical connection:
- Type of connection: threaded terminals
- Cross-section of connected cables: up to 8.8 mm²
- Tightening torque for main cables: 1.7 Nm
- Tightening torque for control circuit cables: 1.2 Nm
Installation:
- Design: DIN rail (U-shaped busbar)
- Maximum installation angle deviations: 5° vertical and horizontal
- Dimensions: width 44.50 mm, height 94.90 mm, depth 91.30 mm
- Weight: 0.29 kg
Compliance standards: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pcs or 60 pcs
EAN code: 9004840796346
| EAN code | 9004840796346 |
|---|---|
| Net width | 44.50 mm |
| Net height | 94.90 mm |
| Net depth | 91.30 mm |
| Net weight | 0.29 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 0 |
| Current range | 4.0-6.3A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated operating voltage | 230/240V, 400/415V, 440V, 500V, 690V |
| Rated frequency | 50/60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690V |
| Adjustable current range | 4 - 6.3A |
| Rated current of release at AC-3 | 6.30A |
| Short-circuit release setting value | 78A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Poles | 3 |
| Mechanical endurance main contact (operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Type of connection | Threaded terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection | 8.8 mm² |
| Tightening torque [main cable] | 1.7 Nm |
| Tightening torque [control circuit cables] | 1.2 Nm |
| Installation position max. deviation vertical | 5° |
| Installation position max. deviation horizontal | 5° |
| Max. altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 closing contact + 1 opening contact |
| Installation | U-shaped busbar |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 60 pcs |
- Photo 1: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 274 KB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 269 KB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 358 KB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 353 KB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 275 KB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 431 KB)
- Photo 7: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 395 KB)
- Photo 8: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 408 KB)
- Photo 9: Motor Protection Switch 4.0-6.3A/3 BE2 (JPG, 331 KB)