
Motor protection switch 25-32A/3 BE2
Article: BE213200--
46 470 ₸
To order
Motor protection switch for three-phase networks with rated voltage of 400/415V or 660/690V. The device is designed to protect asynchronous electric motors from overloads and short-circuit currents.
Main technical characteristics:
- Current adjustment range: 23-32A (rated current 25-32A)
- Rated voltage: 400/415V, 660/690V
- Rated frequency: 50-60 Hz
- Number of poles: 3
- Type of overload release: Thermal
- Short-circuit current rating: 448A
- Release class: Class 10A
- Rated impulse withstand voltage (Uimp): 8000V
- Rated insulation voltage (Ui): 690V
Contacts and connection:
- Main contacts: 3 NO (normally open) contacts
- Auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC (normally closed) contact
- Connection type: Screw terminals
- Cable cross-section: up to 25 mm²
- Main cable tightening torque: 6 Nm
- Mounting: On DIN rail (U-shaped busbar)
Reliability and durability:
- Mechanical endurance of main contacts: 100,000 operations
- Mechanical endurance of auxiliary contacts: 100,000 operations
- Maximum switching frequency (AC-3): 30 times/hour
- Power loss: 22 W
Operating conditions:
- Temperature range: -5°C to +40°C
- Relative humidity: 50%
- Degree of protection: IP20 (finger-proof)
- Pollution degree: 3
- Maximum installation altitude: 2000 m
- Permitted inclination during mounting: 5° vertical and horizontal
Dimensions and weight:
- Width: 63.60 mm
- Height: 118.40 mm
- Depth: 119.50 mm
- Net weight: 0.93 kg
Compliance standards: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Manufacturer: Schrack
| EAN code | 9004840499711 |
|---|---|
| Net width | 63.60 mm |
| Net height | 118.40 mm |
| Net depth | 119.50 mm |
| Net weight | 0.93 kg |
| Power loss | 22.00 W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 1 |
| Current range | 25.0-32.0 A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated working voltage | 400/415 V, 660/690 V |
| Rated frequency | 50-60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage (Uimp) | 8000 V |
| Rated insulation voltage (Ui) | 690 V |
| Adjustable current range | 23-32 A |
| Rated current of release at AC-3 | 32 A |
| Short-circuit release setting | 448 A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Poles | 3 |
| Mechanical endurance main contact (operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Type of connection | Screw terminals |
| Diameter of main contacts for cable connection | 25 mm² |
| Tightening torque (main cable) | 6 Nm |
| Mounting position max. deviation vertical | 5° |
| Mounting position max. deviation horizontal | 5° |
| Max. altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 NO (normally open) contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 NO + 1 NC contact |
| Mounting | U-shaped busbar |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs. |