
Motor Protection Circuit Breaker 32-40A/3 BE2
Article: BE214000--
46 470 ₸
To order
Motor Protection Circuit Breaker 32-40A/3 BE2 — a three-pole motor protection switch manufactured by Schrack, designed to protect asynchronous electric motors from overload and short circuit faults.
Main Characteristics:
- Current rating range: 32.0–40.0A (adjustable range 30–40A)
- Rated operating voltage: 400/415V, 660/690V
- Rated frequency: 50–60 Hz
- Rated insulation voltage [Ui]: 690V
- Rated impulse withstand voltage [Uimp]: 8000V
- Rated current of release at AC-3: 40A
- Setting value of short circuit release: 560A
- Release class: Class 10A
- Degree of protection: IP20
Constructive Parameters:
- Enclosure size: 1 DIN-rail module
- Net dimensions (WxHxD): 63.60 × 118.40 × 119.50 mm
- Net weight: 0.93 kg
- Power loss: 22.00 W
- Connection type: screw terminals
- Diameter of connectable cables: up to 25 mm²
- Tightening torque for main cable: 6 Nm
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: –5…+40°C
- Relative humidity: 50%
- Maximum installation altitude: 2000 m
- Pollution degree: 3
- Maximum deviation during installation (horizontal plane): 5°
Reliability:
- Mechanical endurance of main contacts: 100,000 operations
- Mechanical endurance of auxiliary contacts: 100,000 operations
Normative Documents:
Conforms to standards IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1.
EAN code: 9004840796421
Packaging: 1 pc or 12 pcs per package
| EAN code | 9004840796421 |
|---|---|
| Net width | 63.60 mm |
| Net height | 118.40 mm |
| Net depth | 119.50 mm |
| Net weight | 0.93 kg |
| Power loss | 22.00 W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 1 |
| Current range | 32.0-40.0 A |
| Type | Motor protection circuit breaker |
| Rated operating voltage | 400/415V, 660/690V |
| Rated frequency | 50 - 60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690V |
| Adjustable current range | 30-40A |
| Rated current of release at AC-3 | 40A |
| Setting value of short circuit release | 560A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Mechanical endurance main contact (operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Relative humidity | 50% |
| Degree of protection | IP20 |
| Connection type | Screw terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection | 25 mm² |
| Tightening torque [main cable] | 6 Nm |
| Max. deviation of installation position in horizontal plane | 5° |
| Max. altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 12 pcs |