
Motor Protection Contactor 48-65A/3 BE2
Article: BE216500--
46 470 ₸
To order
Motor protection contactor for three-phase networks with adjustable trip setting range 48–65 A. Designed to protect asynchronous motors against overloads and short circuits.
Main parameters:
- Rated voltage: 400/415 V, 660/690 V
- Rated frequency: 50–60 Hz
- Number of poles: 3
- Adjustable current range: 48–65 A
- Rated current of release (AC-3): 65 A
- Short-circuit current: set at 910 A
- Rated impulse withstand voltage: 8000 V
- Rated insulation voltage: 690 V
- Release class: Class 10A
- Overload release design: Thermal
Technical characteristics:
- Degree of protection: IP20 (finger-proof)
- Mechanical endurance of main contacts: 100,000 cycles
- Mechanical endurance of auxiliary contacts: 100,000 cycles
- Maximum switching frequency (AC-3): 30 operations/hour
- Main contacts: 3 make contacts
- Auxiliary contacts: 1 make contact + 1 break contact
- Connection type: screw terminals
- Cable cross-section: up to 25 mm²
- Tightening torque of main cable: 6 Nm
- Installation method: on U-shaped busbar
Operating conditions:
- Ambient temperature: –5…+40 °C
- Relative humidity: 50 %
- Maximum altitude above sea level: 2000 m
- Degree of pollution: 3
- Permitted deviation during installation: ±5° (vertical and horizontal)
Dimensions and weight:
- Width: 63.60 mm
- Height: 118.40 mm
- Depth: 119.50 mm
- Net weight: 0.93 kg
- Power loss: 22 W
Standards: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840876024
| EAN code | 9004840876024 |
|---|---|
| Net width | 63.60 mm |
| Net height | 118.40 mm |
| Net depth | 119.50 mm |
| Net weight | 0.93 kg |
| Power loss | 22.00 W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 1 |
| Current range | 48.0-65.0 A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated operating voltage | 400/415 V, 660/690 V |
| Rated frequency | 50 - 60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000 V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690 V |
| Adjustable current range | 48-65 A |
| Rated current of release at AC-3 | 65 A |
| Short circuit release setting value | 910 A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Pole | 3 |
| Mechanical endurance main contact (operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Type of connection | Screw terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection | 25 mm² |
| Tightening torque [main cable] | 6 Nm |
| Installation position max. deviation vertically | 5° |
| Installation position max. deviation horizontally | 5° |
| Max. altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 make contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 make contact + 1 break contact |
| Installation | U-shaped busbar |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs. |