
1 / 5
1 / 5
Embedded distribution box, single row, 12+2 modules, for brick walls
Article: BK0850012A
6 695 ₸
In stock
Embedded distribution box designed for concealed installation in brick and stone walls. The construction is designed for 1 row with capacity for 12 DIN modules plus 2 additional modules. The box is supplied without an integral door panel, ensuring compactness and convenient installation during construction.
Technical specifications:
- Protection class: II (double insulation)
- Housing material: Halogen-free plastic
- Temperature range: -25°C to +60°C
- Dimensions (W×H×D): 324 × 288 × 87 mm
- Weight: 0.50 kg
- Execution: Concealed mounting
- Manufacturer: Schrack (high-quality Austrian product)
The box is intended for embedding in walls during the construction phase and subsequent installation of modular electrical supply elements. Safe halogen-free material complies with environmental standards.
| EAN code | 9004840507980 |
|---|---|
| Width (net) | 324.00 mm |
| Height (net) | 288.00 mm |
| Depth (net) | 87.00 mm |
| Weight (net) | 0.50 kg |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Execution | Concealed mounting, without door |
| Rows | 1 |
| TE in series | 12 |
| Protection class | 2 |
| Manufacturer | Schrack |
| Material | Plastic |
| Halogen-free | Yes |
| Packaging | 1 pcs. |
- Photo 1: Embedded distribution box, single row, 12+2 modules, for brick walls (JPG, 2.8 MB)
- Photo 2: Embedded distribution box, single row, 12+2 modules, for brick walls (JPG, 1.6 MB)
- Photo 3: Embedded distribution box, single row, 12+2 modules, for brick walls (JPG, 1.6 MB)
- Photo 4: Embedded distribution box, single row, 12+2 modules, for brick walls (JPG, 2.8 MB)
- Photo 5: Embedded distribution box, single row, 12+2 modules, for brick walls (JPG, 2.6 MB)