
DC Automatic Circuit Breaker C4/1, 10kA
Article: BM015104--
Автоматические выключатели Постоянного тока
11 930 ₸
In stock
Automatic circuit breaker for DC circuits of the BMS0-DC series manufactured by Schrack. Single-pole device with rated current 4A and breaking capacity 10kA. Characteristic C provides protection against overloads and short circuits in DC networks.
Key parameters:
- Designed for DIN-rail installation
- Compact dimensions: 17.80 × 83.00 × 74.90 mm
- Low power loss: 1.20 W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Weight: 0.12 kg
Normative basis: Complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Application: Used in DC voltage systems (solar panels, off-grid power systems, battery installations, mobile and marine applications).
Available in packaging: 1 pc., 12 pc., 120 pc.
| EAN Code | 9004840533361 |
|---|---|
| Width Net | 17.80 mm |
| Height Net | 83.00 mm |
| Depth Net | 74.90 mm |
| Weight Net | 0.12 kg |
| Power Loss | 1.20 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 4 A |
| Type | DC Automatic Circuit Breaker |
| Series | BMS0-DC |
| Design | DC Automatic Circuit Breaker |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |