
Automatic DC Circuit Breaker C6/1, 10kA
Article: BM015106--
Автоматические выключатели Постоянного тока
8 915 ₸
In stock
Single-pole automatic DC circuit breaker of the BMS0-DC series from Schrack. Designed to protect DC circuits with a nominal current of 6A and breaking capacity of 10kA. The device features a C trip characteristic and provides selective protection against overcurrents and short circuits in DC power systems.
Technical Parameters:
- Nominal Current: 6A
- Breaking Capacity: 10kA
- Characteristic: C
- Number of Poles: 1
- Power Loss: 1.80W
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
Mechanical Characteristics:
- Width: 17.80mm (modular DIN-rail mounting)
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.12kg
Regulatory Compliance: Complies with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
EAN Code: 9004840398564
Available Packaging Options: 1 pc., 12 pc., 120 pc.
| EAN Code | 9004840398564 |
|---|---|
| Width Net | 17.80mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Weight Net | 0.12kg |
| Power Loss | 1.80W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Nominal Current | 6A |
| Type | DC Automatic Circuit Breaker |
| Series | BMS0-DC |
| Design | DC Circuit Breaker |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |