
Automatic Circuit Breaker BM ME C16/3, 10kA
Article: BM017316ME
11 540 ₸
To order
Automatic circuit breaker of the BMS0 series is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The device is implemented as a modular apparatus mounted on a DIN rail.
Main technical parameters:
- Rated current: 16A
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 10kA
- Trip characteristic: C (Type C time-current characteristic)
- Design: AC-MCB-ME (single-phase modular circuit breaker)
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss: 6.90W
Physical dimensions:
- Width: 53.40mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.37kg
Compliance with standards:
The device complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: 1 pc., 4 pc., 40 pc.
| EAN code | 9004840527230 |
|---|---|
| Net width | 53.40mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.37kg |
| Power loss | 6.90W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 16A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 40 pc. |