
Automatic Circuit Breaker BM C50/3, 10kA
Article: BM017350--
54 100 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series (BM C50/3) is designed to protect AC electrical circuits against overloads and short circuits. The device is rated for a nominal current of 50A with a C type tripping characteristic and a breaking capacity of 10kA.
Main Parameters:
- Nominal current: 50A
- Number of poles: 3
- Characteristic type: C (for general purpose applications)
- Breaking capacity: 10kA
- Design: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for AC)
- Power dissipation: 14.90W
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
- Operating voltage: according to EN 60898-1:2019 standards
Physical Dimensions:
- Width: 53.40mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.37kg
Regulatory Compliance: The product is certified in accordance with EN 60898-1:2019 (domestic and similar automatic circuit breakers), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 and EN 60947-2:2017 + A1:2020 (low-voltage switchgear and control gear), EN 63000:2018 (requirements for materials).
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging Options: 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs
| EAN Code | 9004840392050 |
|---|---|
| Net Width | 53.40mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.37kg |
| Power Dissipation | 14.90W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Nominal Current | 50A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs |