
Automatic Circuit Breaker BM ME B2/3, 10kA
Article: BM018302ME
23 680 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with a nominal current of 2A and a switching capacity of 10кA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in alternating current networks.
Main parameters:
- Nominal current: 2A
- Number of poles: 3
- Tripping characteristic: B (sensitivity of the magnetic tripping mechanism)
- Switching capacity: 10кA
- Execution: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker for alternating current)
Technical characteristics:
- Power loss at nominal current: 4.10W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Overall dimensions: width 53.40mm × height 83.00mm × depth 74.90mm
- Net weight: 0.32kg
Regulatory basis:
The equipment complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840628166 |
|---|---|
| Width net | 53.40mm |
| Height net | 83.00mm |
| Depth net | 74.90mm |
| Net weight | 0.32kg |
| Power loss | 4.10W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Nominal current | 2A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10кA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |