
Automatic Circuit Breaker BM ME B10/3, 10kA
Article: BM018310ME
11 540 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM ME B10/3 is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in residential and commercial installations.
Key Characteristics:
- Number of Poles: 3
- Rated Current: 10 A
- Breaking Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: B (trips at 3-5× rated current)
- Rated Voltage: AC (alternating current)
- Design Type: MCB-ME (miniature circuit breaker with electromagnetic release)
- Power Loss: 5.90 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Degree of Protection: complies with current standards
Physical Dimensions:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.32 kg
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: available in packs of 4 and 40 units
| EAN Code | 9004840591507 |
|---|---|
| Net Width | 53.40 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.32 kg |
| Power Loss | 5.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 3 |
| Rated Current | 10 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 4 pcs., 40 pcs. |