
Automatic Circuit Breaker BM B13/3, 10kA
Article: BM018313--
21 790 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker for alternating current designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The device is intended for installation on standard DIN rails in distribution panels and electrical switchboards.
Main characteristics:
- Rated current: 13 A
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 10 kA
- Trip characteristic: B (tripping at current 3–5 × In)
- Type: AC-MCB (miniature automatic circuit breaker for alternating current)
- Power loss: 7.80 W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from −40 °C to +75 °C
- Dimensions (HxWxD): 83.00 × 53.40 × 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
Regulatory standards:
The device complies with the requirements of EN 60898-1:2019 (automatic circuit breakers for protection against overloads and short circuits), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (low-voltage electrical apparatus), EN 60947-2:2017 + A1:2020, and EN 63000:2018 (hazardous substances in electrical and electronic equipment).
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1, 4, or 40 pieces per package
| EAN code | 9004840392999 |
|---|---|
| Net width | 53.40 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.37 kg |
| Power loss | 7.80 W |
| Min. ambient temperature | −40 °C |
| Max. ambient temperature | 75 °C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 13 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |