
Automatic Circuit Breaker BM B10/3+N, 10kA
Article: BM018810--
30 820 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM B10/3+N is designed to protect electrical circuits against overloads and short-circuit currents. The modular device of the BMS0 series is installed on a standard DIN-rail and provides reliable switching in AC power networks.
Technical Specifications:
- Rated Current: 10A
- Switching Capacity: 10kA
- Tripping Characteristic: B (for cable and small load protection)
- Configuration: 3 poles + Neutral (3+N)
- Execution: AC-MCB (alternating current modular circuit breaker)
- Operating Voltage: standard for 230/400V networks
- Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Power Loss: 6.10W
Mechanical Dimensions:
- Width: 71.20mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.46kg
Standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack (Austria)
The device is supplied in packaging of 1, 3, or 30 units.
| EAN Code | 9004840393200 |
|---|---|
| Width Net | 71.20mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Net Weight | 0.46kg |
| Power Loss | 6.10W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 3+N |
| Rated Current | 10A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |