
BM B63/3+N Automatic Circuit Breaker, 10kA
Article: BM018863--
53 080 ₸
To order
Automatic circuit breaker for protection of AC electrical circuits. Designed for installation in distribution cabinets and control panels.
Main parameters:
- Rated current: 63A
- Breaking capacity: 10kA
- Number of poles: 3+N (three-phase with neutral)
- Trip characteristic: B (trips at 3-5 times rated current)
- Type of execution: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss: 17.70W
Constructive dimensions:
- Width: 71.20 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.45 kg
Compliance with standards:
The circuit breaker is developed in accordance with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN code | 9004840393286 |
|---|---|
| Net width | 71.20mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.45kg |
| Power loss | 17.70W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 63A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |