
Automatic Circuit Breaker BM D40/3+N, 10kA
Article: BM019840--
37 010 ₸
To order
Automatic circuit breaker designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. The device is intended for installation in distribution cabinets and electrical panels.
Key specifications:
- Rated current: 40A
- Number of poles: 3+N (three phases + neutral)
- Tripping characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Breaking capacity: 10kA
- Voltage: AC
- Power loss: 10.70W
Operating temperature range:
- Minimum ambient temperature: -40°C
- Maximum ambient temperature: 75°C
Physical dimensions:
- Width: 71.20mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.45kg
Normative basis:
The product complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pc., 3 pc., 30 pc.
| EAN code | 9004840398540 |
|---|---|
| Width (net) | 71.20mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.45kg |
| Power loss | 10.70W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 40A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc., 30 pc. |