
Automatic Circuit Breaker BM ME C50/3, 6kA
Article: BM617350ME
23 990 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. Three-pole apparatus with rated current 50A and breaking capacity 6kA is designed for use in AC distribution cabinets.
Main Parameters:
- Trip Characteristic: C (provides protection at short circuit currents)
- Number of Poles: 3
- Rated Current: 50A
- Breaking Capacity: 6kA
- Operating Voltage: AC (alternating current)
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Technical Specifications:
- Power loss at rated current: 14.90W
- Dimensional size: width 53.40 mm, height 83.00 mm, depth 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
- Standard modular ME execution for DIN-rail mounting
Regulatory Basis:
Manufacturing complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: single unit, 4 pieces, 40 pieces.
| EAN Code | 9004840527070 |
|---|---|
| Net Width | 53.40mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.37kg |
| Power Loss | 14.90W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 50A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |