
Automatic Circuit Breaker BM C63/3, 6kA
Article: BM617363--
23 490 ₸
In stock
Automatic Circuit Breaker BM C63/3 is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in AC distribution systems.
Main Characteristics:
- Nominal Current: 63A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: C (for networks with moderate inrush currents)
- Switching Capacity: 6kA
- Design: AC-MCB (Alternating Current Miniature Circuit Breaker)
- Series: BMS6
- Type: BMS6
Operating Conditions:
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Power Loss: 17.20W
Physical Dimensions:
- Width: 53.40mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.36kg
Standards Compliance:
The device complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 4 pc., 40 pc.
EAN Code: 9004840397222
| EAN Code | 9004840397222 |
|---|---|
| Net Width | 53.40mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.36kg |
| Power Loss | 17.20W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Nominal Current | 63A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 40 pc. |