
Automatic circuit breaker BM B10/3, 6kA
Article: BM618310--
12 160 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker designed for protection of alternating current electrical circuits. The device is intended for switching and protection against overloads and short circuits in distribution boards and control cabinets.
Main characteristics:
- Rated current: 10A
- Breaking capacity: 6kA
- Tripping characteristic: B (for circuits with low inrush currents)
- Number of poles: 3
- Design: AC-MCB (modular alternating current circuit breaker)
- Series: BMS6
- Manufacturer: Schrack
Operating conditions:
- Temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss: 5.90W (at rated current)
Dimensions:
- Width: 53.40mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Mass: 0.36kg
Compliance with standards:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840397024 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.36kg |
| Power loss | 5.90W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 10A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |