
Automatic Circuit Breaker BM ME B63/3, 6kA
Article: BM618363ME
8 900 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker designed for protection of AC electrical circuits. Intended for installation on DIN-rail in distribution panels and control boards.
Main Parameters:
- Rated Current: 63A
- Trip Characteristic: B (trips at 3-5 times rated current)
- Breaking Capacity: 6kA
- Number of Poles: 3 (three-pole)
- Rated Voltage: AC (alternating current)
- Compliance Standard: EN 60898
Physical Characteristics:
- Dimensions: 53.40 mm (width) × 83.00 mm (height) × 74.90 mm (depth)
- Weight: 0.36 kg
- Power Loss at Rated Current: 17.20 W
Operating Conditions:
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Type of Design: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker for AC circuits with under-voltage release)
- Series: BMS6
- Model: BMS6-ME
Supply Options: 1 piece, 4 pieces, 40 pieces.
| EAN Code | 9004840552492 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.36 kg |
| Power Loss | 17.20 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 63A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898 |
| Packaging | 1 piece, 4 pieces, 40 pieces |