
1 / 6
1 / 6
Automatic circuit breaker C50/1, 25kA
Article: BR571500--
Автоматические выключатели BR 80-125A
27 320 ₸
To order
Automatic circuit breaker C50/1, 25kA — single-pole modular protective device for distribution boards and electrical panels.
Key characteristics:
- Rated current: 50 A
- Breaking capacity: 25 kA
- Tripping characteristic: C (for circuits with high inrush currents)
- Number of poles: 1
- Type of design: High-voltage automatic circuit breaker series BR
- Power loss: 5.14 W
Physical dimensions:
- Width: 27.00 mm
- Height: 91.00 mm
- Depth: 77.00 mm
- Net weight: 0.24 kg
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -30°C to +55°C
Regulatory standards:
Manufactured in compliance with EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840266702
Packaging: 1 pcs
| EAN code | 9004840266702 |
|---|---|
| Width (net) | 27.00 mm |
| Height (net) | 91.00 mm |
| Depth (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.24 kg |
| Power loss | 5.14 W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 50 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 25 kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs |
- Photo 1: Automatic circuit breaker C50/1, 25kA (JPG, 1.5 MB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker C50/1, 25kA (JPG, 1.3 MB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker C50/1, 25kA (JPG, 2.9 MB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker C50/1, 25kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker C50/1, 25kA (JPG, 2.9 MB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker C50/1, 25kA (JPG, 1.1 MB)