
Automatic Circuit Breaker C80/1, 20kA
Article: BR571800--
Автоматические выключатели BR 80-125A
24 490 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker C80/1, 20kA — single-pole modular protective device against overloads and short circuits for distribution boards.
Main Parameters:
- Rated Current: 80 A
- Switching Capacity: 20 kA
- Tripping Characteristic: C (standard, for mixed loads)
- Number of Poles: 1
- Series: BR
- Compliance Standards: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Technical Specifications:
- Power Loss: 7.14 W
- Operating Temperature Range: from -30°C to +55°C
- Module Width: 27 mm
- Height: 91 mm
- Depth: 77 mm
- Weight: 0.24 kg
- EAN Code: 9004840266726
Application:
Used in low-voltage electrical installations to protect circuits with rated current up to 80 A. Designed for operation in residential and industrial distribution boards, control panels, and automation enclosures.
Packaging: Available in packs of 1 unit and 12 units.
Manufacturer: Schrack
| EAN Code | 9004840266726 |
|---|---|
| Net Width | 27.00mm |
| Net Height | 91.00mm |
| Net Depth | 77.00mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 7.14W |
| Min. Ambient Temperature | -30°C |
| Max. Ambient Temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated Current | 80A |
| Type | Low-Voltage Automatic Circuit Breaker |
| Series | BR |
| Switching Capacity | 20kA |
| Design | Low-Voltage Automatic Device |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 12 units |