
Automatic Circuit Breaker C100/1, 20kA
Article: BR571910--
Автоматические выключатели BR 80-125A
24 490 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker C100/1 is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. A single-pole device with a nominal current of 100A and a switching capacity of 15kA ensures reliable operation in industrial and commercial installations.
Main Parameters:
- Nominal Current: 100A
- Characteristic: C (tripping curve type)
- Switching Capacity: 15kA
- Pole Configuration: 1 pole
- Series: BR
- Type: High Voltage Automatic Switch
Technical Specifications:
- Power Loss: 9.13W
- Operating Temperature Range: from -30°C to +55°C
- Dimensions (Width × Height × Depth): 27 × 91 × 77mm
- Weight: 0.24kg
- EAN Code: 9004840266733
Compliance with Standards:
The device complies with the requirements of EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pc or 12 pcs.
| EAN Code | 9004840266733 |
|---|---|
| Net Width | 27.00mm |
| Net Height | 91.00mm |
| Net Depth | 77.00mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 9.13W |
| Min. Ambient Temperature | -30°C |
| Max. Ambient Temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Nominal Current | 100A |
| Type | High Voltage Automatic Circuit Breaker |
| Series | BR |
| Switching Capacity | 15kA |
| Design | High Voltage Automatic Switch |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 12 pcs |