
Automatic Circuit Breaker C20/3, 25кА
Article: BR573200--
Автоматические выключатели BR 80-125A
80 110 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker from the BR series with rated current 20 A and breaking capacity 25 kA. Designed to protect electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Key characteristics:
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Rated current: 20 A
- Breaking capacity: 25 kA
- Number of poles: 3
- Power loss: 16.30 W
- Operating temperature range: -30°C to +55°C
Dimensions and weight:
- Width: 81.00 mm
- Height: 91.00 mm
- Depth: 77.00 mm
- Net weight: 0.72 kg
Standards compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs.
| EAN code | 9004840266924 |
|---|---|
| Width net | 81.00 mm |
| Height net | 91.00 mm |
| Depth net | 77.00 mm |
| Net weight | 0.72 kg |
| Power loss | 16.30 W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 20 A |
| Type | High voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 25 kA |
| Execution | High voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs. |