
Automatic Circuit Breaker C40/3, 25kA
Article: BR573400--
Автоматические выключатели BR 80-125A
82 330 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker C40/3, 25kA — three-pole modular protective device against overloads and short circuits, BR series, manufactured by Schrack.
Main characteristics:
- Rated current: 40 A
- Number of poles: 3
- Trip characteristic: C (instantaneous tripping at 5-10 In current)
- Switching capacity: 25 kA
- Operating temperature range: -30…+55 °C
- Power loss: 13.30 W
Dimensions and weight:
- Width: 81 mm
- Height: 91 mm
- Depth: 77 mm
- Net weight: 0.72 kg
Standards compliance:
The electromechanical circuit breaker is certified according to EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, and EN 63000:2018.
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs.
EAN code: 9004840266955
| EAN code | 9004840266955 |
|---|---|
| Width net | 81.00 mm |
| Height net | 91.00 mm |
| Depth net | 77.00 mm |
| Net weight | 0.72 kg |
| Power loss | 13.30 W |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 55 °C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 40 A |
| Type | High voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Switching capacity | 25 kA |
| Design | High voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs. |