
Automatic Circuit Breaker C25/4, 25kA
Article: BR574250--
Автоматические выключатели BR 80-125A
132 950 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker of the BR series with rated current 25 A and breaking capacity 25 kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Technical characteristics:
- Trip characteristic: C (for circuits with normal inrush current)
- Number of poles: 4
- Rated voltage: according to EN 60947-2
- Breaking capacity: 25 kA
- Power loss: 8.62 W
- Operating temperature range: from -30°C to +55°C
- Degree of protection: high voltage design
Dimensions and weight:
- Width: 108 mm
- Height: 91 mm
- Depth: 77 mm
- Net weight: 0.96 kg
Standards: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pc., 3 pcs., 144 pcs.
| EAN code | 9004840267136 |
|---|---|
| Width net | 108.00 mm |
| Height net | 91.00 mm |
| Depth net | 77.00 mm |
| Net weight | 0.96 kg |
| Power loss | 8.62 W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 25 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 25 kA |
| Design | High-voltage circuit breaker |
| Standards | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 144 pcs. |