
Automatic Circuit Breaker C100/1, 10kA
Article: BR971910--
Автоматические выключатели BR 80-125A
24 780 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with a rated current of 100A and breaking capacity of 10kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Tripping characteristic: C
- Number of poles: 1
- Rated current: 100A
- Breaking capacity: 10kA
- Power loss: 9.13W
Operating temperature range:
- Minimum: -30°C
- Maximum: 55°C
Physical specifications:
- Length: 80.25mm
- Width: 27.00mm
- Height: 90.00mm
- Net weight: 0.24kg
Standard compliance: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack, series BR. One unit per package.
| EAN code | 9004840507089 |
|---|---|
| Net length | 80.25mm |
| Net width | 27.00mm |
| Net height | 90.00mm |
| Net weight | 0.24kg |
| Power loss | 9.13W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated current | 100A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs. |