
Automatic Circuit Breaker C100/2, 10kA
Article: BR972910--
Автоматические выключатели BR 80-125A
53 260 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BR series with rated current 100A and breaking capacity 10кА. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Main parameters:
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Rated current: 100A
- Breaking capacity: 10кА
- Number of poles: 2
- Power loss: 18.30W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: -30°C to +55°C
- Dimensions: 78 × 54 × 91 mm
- Weight: 0.47kg
Regulatory compliance: Conforms to standards EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pcs.
| EAN code | 9004840545357 |
|---|---|
| Net length | 78.00mm |
| Net width | 54.00mm |
| Net height | 91.00mm |
| Net weight | 0.47kg |
| Power loss | 18.30W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 100A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs. |