
Automatic Circuit Breaker C125/2, 10kA
Article: BR972912--
Автоматические выключатели BR 80-125A
58 590 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BR series manufactured by Schrack with rated current 125 A and breaking capacity 10 kA. Characteristic C is designed for protection of circuits with moderate inrush currents.
Technical parameters:
- Rated current: 125 A
- Number of poles: 2
- Trip characteristic: C
- Breaking capacity: 10 kA
- Power dissipation: 23.80 W
- Operating temperature range: -30°C to +55°C
Dimensions and weight:
- Length: 78.00 mm
- Width: 54.00 mm
- Height: 91.00 mm
- Net weight: 0.47 kg
Standards compliance:
The device is designed and certified in accordance with the requirements of international standards EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 and EN 63000:2018.
Packaging: 1 pc.
EAN code: 9004840587623
| EAN code | 9004840587623 |
|---|---|
| Net length | 78.00 mm |
| Net width | 54.00 mm |
| Net height | 91.00 mm |
| Net weight | 0.47 kg |
| Power dissipation | 23.80 W |
| Minimum ambient temperature | -30°C |
| Maximum ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 125 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc. |