
1 / 3
1 / 3
Automatic Circuit Breaker C80/3, 10kA
Article: BR973800--
Автоматические выключатели BR 80-125A
76 730 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the BR series for high-voltage networks. Rated current: 80 A. Breaking capacity: 10 kA. Trip characteristic: C (standard characteristic for protection of cables and distribution circuits).
Technical parameters:
- Compliance with standards EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
- Operating temperature range: from -30°C to +55°C
- Power loss at rated current: 21.40 W
Physical dimensions and weight:
- Net length: 80.50 mm
- Net width: 81.00 mm
- Net height: 90.00 mm
- Net weight: 0.72 kg
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: 1 pc., 4 pc., 256 pc.
| EAN code | 9004840507065 |
|---|---|
| Net length | 80.50 mm |
| Net width | 81.00 mm |
| Net height | 90.00 mm |
| Net weight | 0.72 kg |
| Power loss | 21.40 W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 80 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | High-voltage circuit breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 256 pc. |