
Gray spring terminal for connecting conductors with a cross-section of up to 4 mm². The pass-through design of type YBK provides reliable connection without the need for tools. Intended for distribution boards, modular devices and control panels.
Main characteristics:
- Maximum cross-section: 6 mm² (solid wire), 4 mm² (flexible wire, with and without ferrule)
- Minimum cross-section: 0.50 mm² for all conductor types
- Nominal cross-section: 4 mm²
- Power loss: 0.63 W
- Housing color: gray
- Design: pass-through terminal
- System: spring terminal
Dimensions and weight:
- Depth: 37 mm
- Width: 6 mm
- Height: 55 mm
- Net weight: 0.01 kg
Packaging: supplied individually or in packs of 100 pcs.
| EAN code | 9004840465525 |
|---|---|
| Depth net | 37.00 mm |
| Width net | 6.00 mm |
| Height net | 55.00 mm |
| Weight net | 0.01 kg |
| Power loss | 0.63 W |
| System | Spring terminal |
| Design | Pass-through terminal |
| Max. cross section, solid wire | 6 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 4 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 4 mm² |
| Color | gray |
| Packaging | 1 pc., 100 pcs. |