
Spring Terminal 2.5mm² Type YBK, Blue
Article: IK611002--
372 ₸
In stock
Spring Terminal 2.5 mm² Type YBK — pass-through terminal with spring-loaded clamping mechanism designed for electrical connections. Used for connecting conductors in distribution panels and modular equipment.
Technical Parameters:
- Nominal cross-section: 2.5 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 4 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 4 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 2.50 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 0.50 mm²
- Design: pass-through terminal
- Color: blue
- Power loss: 0.62 W
- Net weight: 0.01 kg
Gross Dimensions (net):
- Length: 35.00 mm
- Width: 5.00 mm
- Height: 51.00 mm
Packaging: 1 pc. or 100 pcs.
EAN Code: 9004840465556
The spring system ensures reliable contact without loosening under vibration. Suitable for single-core and multi-core conductors with the use of pin terminals.
| EAN Code | 9004840465556 |
|---|---|
| Net Depth | 35.00 mm |
| Net Width | 5.00 mm |
| Net Height | 51.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 0.62 W |
| System | Spring Terminal |
| Design | Pass-through Terminal |
| Max. cross section, solid wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 2.50 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 2.5 mm² |
| Color | Blue |
| Packaging | 1 pc., 100 pcs. |