
Three-level pass-through spring terminal (L/N/PE) 2.5mm.sq., type YBK2.5-2FT, grey
Article: IK690002--
3 220 ₸
In stock
Pass-through spring terminal for electrical installation of L (phase), N (neutral) and PE (earth) contacts in a single module. Designed for connecting conductors with cross-section from 0.50 to 2.50 mm² (flexible) and up to 4 mm² (solid). Three-level design enables simultaneous connection of three lines in one housing.
Technical parameters:
- Connection system: spring terminal without screws
- Nominal cross-section: 2.5 mm²
- Solid wire cross-section range: 0.50–4 mm²
- Flexible wire cross-section range: 0.50–2.50 mm²
- Flexible wire with ferrule cross-section range: 0.50–2.50 mm²
- Maximum power loss: 1.80 W
- Execution color: grey
- Terminal type: YBK2.5-2FT
Dimensions and weight:
- Depth: 62 mm
- Width: 5 mm
- Height: 84 mm
- Net weight: 0.02 kg
Packaging conditions: supplied individually or in packages of 30 pieces.
The terminal is used in distribution panels, enclosures and modular electrical installation structures with voltage up to 690 V.
| EAN code | 9004840465990 |
|---|---|
| Net depth | 62.00mm |
| Net width | 5.00mm |
| Net height | 84.00mm |
| Net weight | 0.02kg |
| Power loss | 1.80W |
| System | Spring terminal |
| Execution | Three-level terminal |
| Max. cross section, solid wire | 4mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 2.50mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 2.50mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50mm² |
| Cross-section | 2.5mm² |
| Color | grey |
| Packaging | 1 pc., 30 pc. |